چرا برای گرمایش صنعتی سیستم دیگ روغن داغ بهتر از سیستم دیگ بخار است؟

مزیت دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار شامل موارد متعددی می شود که برخی از آنها به دلیل خاصیت روغن حرارتی و برخی بدلیل ساختار فنی دیگ روغن داغ می باشند.در اکثر فرآیندهای صنعتی و تولیدی به حرارت برای تولید محصولات یا تبدیل مواد نیاز است. در بسیاری از صنایع از سیستم دیگ بخار برای تولید و توزیع گرمای مورد نیاز استفاده می‌شود.اما آنچه که بسیاری از مدیران کارخانجات و صنایع و اپراتورهای تاسیسات نمی‌دانند این است که هر چند دیگ‌های بخار رایج‌ ترین تجهیزات گرمایشی است که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در برخی موارد دیگ روغن داغ بهترین گزینه است.

۱۲ مزیت دیگ روغن داغ در مقابل دیگ بخار

چه چیزی باعث می‌شود سیستم دیگ روغن داغ یک انتخاب ایده‌آل برای گرمایش صنعتی باشد؟

۱- سیستم‌های دیگ روغن داغ نیازی به تنظیم فشار داخلی ندارند

در دیگ بخار برای برخی عملکردها نیاز به فشار زیادی است در حالی که در سیستم دیگ روغن داغ تمام تجهیزات شما بدون فشار کار می‌کنند. این امر موجب کاهش احتمال وقوع انفجارهای خطرناک در تاسیسات می‌شود و ضرورت کنترل و تنظیم دائمی‌ فشار را از بین می‌برد.

۲- روغن داغ سبب خوردگی در تاسیسات و دیگ نمی‌شود.

با وجود اینکه سیستم‌های گرمایشی دیگ بخار بدلیل مقرون به صرفه بودن آب برای بسیاری از مدیران محبوب هستند اما باید این نکته را در نظر داشت که این سیستم ها در برابر خوردگی حساس هستند. اگرچه آب به نظر بی اثر است اما در واقع و در عمل همه چیز در مسیر آب به مرور دچار خوردگی می‌شوند. بنابراین سیستم‌های گرمایشی مبتنی بر دیگ بخار باید بدقت در برابر خوردگی نظارت شوند و اگر زنگ زدگی و یا آسیب دبگر شناسایی شود تعمیر شوند. در مقابل از آنجایی که روغن داغ یک روان کننده است یک مزیت دیگ روغن داغ عدم بوجود آمدن خوردگی در آن است.

۳- دیگ روغن داغ به تنظیم مواد شیمیایی ندارد.

از آنجایی که آب یک ماده خورنده است هنگام استفاده از دیگ بخار باید مواد شیمیایی مختلف برای جلوگیری از خوردگی مورد استفاده قرار بگیرد. این مواد شیمیایی باید بدقت و بطور مداوم تحت نظارت بوده و تنظیم شود تا مطمئن شویم دیگ بخار بخوبی کار می‌کند. اما در سیستم دیگ روغن داغ، در مورد تنظیم مواد شیمیایی نگرانی وجود ندارد. روغن حرارتی از طریق سیستم در یک حلقه عبور داده می‌شود و نیازی به تنظیم مواد شیمیایی وجود ندارد.

۴- سروصدای کمتر دیگ روغن داغ به نسبت دیگ بخار

دیگ بخار ممکن است در هنگام کار سرو صدای زیادی ایجاد نماید، اما از مزایای دیگ روغن داغ عدم ایجاد سرو صدای بلند است. سیستم دیگ روغن داغ به گونه ای طراحی شده که آلودگی صوتی بسیار کمی‌ ایجاد می‌کند.

۵- دیگ روغن داغ می‌تواند در دمای بالاتری از دیگ بخار عمل نماید

در برخی کابردهای سیستم‌های حرارتی، دمای کار بسیار مهم است. از آنجا که روغن حرارتی نقطه جوش بالاتری از آب دارد، سیستم‌های گرمایش مبتنی بر دیگ روغن داغ در دمای بالاتری می‌تواند عمل نماید. علاوه براین بر خلاف دیگ بخار که با بالارفتن دما فشار افزایش پیدا می‌کند، کار کردن در این دمای بالا بدون نیاز به وارد آمدن فشار اضافی اتفاق می‌افتد. اغلب تجهیزات گرمایشی در دمای بالا بهتر عمل می‌نمایند.

۶- امکان تنظیم راحت تر درجه حرارت

در دیگ روغن داغ می‌توان براحتی درجه حرارت دلخواه را تعیین و تنظیم نمود و امکان کار و کنترل در دمای بیشتر از ۳۵۰ درجه در این سیستم ها وجود دارد.

۷- مایع روغن حرارتی یخ نمی‌زند.

آب ممکن است به یخ تبدیل شود و این مساله باعث بروز خطرات و مشکلاتی در سیستم دیگ بخار میشود. یخ نزدن روغن حرارتی در دمای پایین یکی از مزایای سیستم گرمایشی مبتنی بر دیگ روغن داغ می‌باشد که باعث کاهش خطرات ایمنی و مشکلات عملیاتی در سیستم خواهد شد.

۸- عدم نیاز به دستگاه سختی گیر و دی اریتور در سیستم دیگ روغن داغ

آب ورودی به سیستم دیگ بخار قبل از هرگونه عملیاتی باید بهسازی شود در صورتی که آب سخت باشد بوسیله دستگاه سختی گیر ابتدا به آب نرم تبدیل شود. در دیگ روغن داغ نیازی به استفاده از این تجهیزات نمی‌باشد در نتیجه هزینه کمتری تحمیل می‌شود.

۹- سیستم گرمایش دیگ روغن داغ بر خلاف دیگ بخار به یک اپراتور بویلر آموزش دیده نیاز ندارد.

در اکثر مواقع برای استفاده از یک سیستم دیگ بخار در صنایع مختلف نیاز به وجود یک اپراتور فنی دارای مجوزکار با دیگ بخار هست. به همین دلیل برای راه اندازی یک سیستم دیگ بخار جدید در یک کارخانه برای رعایت اصول استاندارد و ایمنی نیاز به استخدام یک اپراتور فنی برای کار با آن وجود دارد. این مورد برای سیستم گرمایشی مبتنی بر دیگ روغن داغ الزامی ‌نیست.

۱۰- ایمنی دیگ روغن داغ بیشتر از دیگ بخار است.

یکی از قانع کننده‌ترین دلایل برای انتخاب سیستم گرمایشی روغن داغ در برابر سیستم گرمایشی بخار ایمنی بیشتر آن است. این مورد اصلی‌ترین مزیت دیگ روغن داغ است.

سیستم روغن داغ به دلایل مختلف از دیگ بخار امن تر است. بدلیل عدم نیاز به فشار خطر انفجار در آن حذف می‌شود.
علاوه بر این خطرات ناشی از تله بخار وجود ندارد و بدلیل دمای انجماد بسیار پایین روغن خطراتی که ناشی از انجماد بخار در دیگ بخار بوجود می‌آید در سیستم دیگ روغن داغ به طور قابل توجهی کمتر است.

۱۱- میزان سرمایه‌گذاری برای سیستم دیگ روغن داغ به نسبت سیستم دیگ بخار کمتر می‌باشد.

سیستم‌های گرمایش روغن داغ به طور معمول از سیستم گرمایش بخار بسیار ساده تر هستند به همین دلیل نیاز به سرمایه‌گذاری کمتری دارند. اجزای یک سیستم بویلر بخار عبارتند از دیگ‌های بخار، مخازن تخلیه بلودان، مخازن تغلیظ مواد شیمیائی، خنک کننده ها، مخازن مایع، پمپ‌های تغذیه دیگ بخار، پمپ تغذیه آب ورودی، پمپ مواد شیمیایی، تله بخار و … این فهرست می‌تواند همچنان ادامه داشته باشد در حالی که یک سیستم دیگ روغن داغ تنها نیاز به یک پمپ، مشعل گرمکن و مخزن انبساط دارید.

۱۲- سیستم دیگ روغن داغ کارایی بیشتری دارد

تله‌های بخار و بلودان حرارتی موجب کاهش زیادی در کارایی سیستم‌های بخار می‌شود. سیستم‌های مبتنی بر دیگ روغن داغ بسیار کارآمدتر عمل میکنند. هزینه‌های عملیاتی کمتری دارند و کنترل فرآیند در آنها راحت تر انجام می‌شود. در بسیاری مواقع استفاده از یک سیستم روغن داغ کارآمد سرمایه کارخانه و منابع ارزشمند شما را ذخیره خواهد کرد.

انتخاب سیستم گرمایشی مبتنی بر دیگ روغن داغ مناسب کار شما

اگر به دنبال انتخاب یک جایگزین مناسب برای سیستم گرمایشی موجود با اجرای یک سیستم کاملا جدید هستید، با توجه به نوع کاربرد خود می‌توانید سیستم دیگ روغن داغ را در نظر بگیرید. دیگ روغن داغ همانطور که گفته شد مزایای زیادی در مقایسه با دیگ بخار دارد. اما ممکن است در برخی کاربردها با وجود همه این مزایا استفاده از دیگ بخار اولویت داشته باشد.